Boldog Születésnapot! II.rész
pH érték - Ne légy savanyú!
Sejtjeid kiegyensúlyozott működése a testedben uralkodó pH értékektől függ. Minden testfolyadékod más és más pH tartománnyal rendelkezik. A pH értéket úgy képzeld el, mint egy hőmérőt. A sejtek akkor egészség-esek, ha az adott testfolyadékra jellemző pH tartomány nem változik.
Az oldatok, folyadékok jellemzője, hogy az őket alkotó molekulák szétesnek. A szétesett molekula, azonban nem pontosan azokra az elemekre esik szét mint amiből keletkezett, hanem egy pozitív töltéssel rendelkező hidrogénionra (H+), és egy negatív töltéssel rendelkező hidroxidionra (OH-). A hidrogén atomnak eggyel kevesebb elektronja van, míg a hidroxidionnak eggyel több.
A pH egy nemzetközi megállapodás értelmében a hidrogénionok számát, koncentrációját adja meg. A hidrogén erejét jelenti "power of Hydrogen". A pH értékből következtetni tudunk a savak vagy lúgok erősségére. A 0-14-ig terjedő pH skála középső értéke: 7. a semleges tartomány, 7-es értéktől felfelé haladva egyre erősebb lúgokat kapunk, lefelé pedig egyre erősebb savakat.
A test a vér pH-jára nagyon ügyel, azt minden körülmények között a tartományban tartja. Ha az uralkodó pH tartomány egyensúlyban van, akkor sav-bázis egyensúlyról, míg eltolódott értékeknél sav-bázis egyensúly felbomlásáról beszélünk, amit a köznyelv savasodás szóval illet (ez nem tudományos). Ezért hallod sokszor, azt a természetgyógyászati alaptörvényt, hogy rendszeresen "lúgosítani" és méregteleníteni kell. Az elsalakosodás kronológiája:
1. sav/méreg/káros anyag
2. ásványi anyagok „rablása"
3. közömbösítés
4. salakképződés
5. salaklerakódás
6. a mirigyek elsavasodása, stb.
7. a funkciók savkárosodása
8. gyulladások
Sokszor hallhattad már:
a betegség sejtszinten veszi kezdetét.
Na de, hogy jön ide a pH érték?
A sejtek - én csak „kicsi Én”-eknek hívom őket, mert ugyanúgy, kommunikálnak, dolgoznak, esznek, isznak, és ürítenek, mint mi – működésükhöz víz kell. A test 70%-a víz, a biokémiai folyamatok túlnyomó része ennek a vizes közegnek a segítségével megy végbe. Az egészséges kommunikáció, azaz az egészséged záloga ennek a vizes közegnek a tisztaságától, pH értékétől függ.
Sejtjeid ebben a vizes közegben élnek és dolgoznak, de csak akkor működnek rendesen, ha a sav-bázis egyensúly optimális. Ha a pH tartományok eltolódnak, az információk áramlása csorbát szenved, felüti fejét a tünet, aminek figyelmen kívül hagyása betegségbe torkollik.
Szervezeted működésére óriási hatással vannak a baktériumok is.
A bélflóra a legérzékenyebb a pH érték változásaira. Ha eltolódik a pH, akkor az ott élő mikroorganizmusok egyensúlya borul fel. Ilyenkor a kisebbségben élő patogének megerősödnek és tüneteket okoznak. Ha nem figyelsz a tünetekre, akkor azok betegséggé formálódnak.
Tízszer annyi baktérium van a testedben, mint amennyi sejt. A legtöbb baktérium a bőr felszínén és az emésztőrendszerben, pontosabban a bélflórádban található. A bélflóra hasznos bélbaktériumai (probiotikumok) juttatják a sejteket tápanyagokhoz.
Ők termelik az összes B-vitamint, az immunvédő, gyulladáscsökkentő és antibakteriális vegyületeket, de még a K2-vitamint is szintetizálják. Ezért adja a bélflórád az immunrendszered 70%-át! Tudtad, hogy a bélflóra egyedi, mint egy ujjlenyomat? És azt, hogy a hasznos bélbaktériumokat (probiotikumok) prebiotikumokkal sokasíthatod? A bélflórádat egy akváriummal szemléltetem:
"Az Ördög a beleinkben lakozik!" (Hippokrates) "A Halál a bélben kezdődik!" (Paracelsus)
Legsavasabb szerved a gyomor!
Beszéltünk már a pH értékek változásáról a bélflóra esetében. Nézzük most meg, ha a legsavasabb szervünk, a gyomor pH értéke eltolódik, akkor mi történik. Bár a gyomor a legsavasabb szerved, mégis ő állítja elő a szódabikarbónát, a legfontosabb lúgot a tested számára. Ha a test ásványi anyag raktárai üresek, akkor az agy parancsot ad, hogy a gyomor lúgot termeljen. A gyomor azonban csak 2:1 arányban képes lúgot termelni; 1 gramm sósavval, így 2,3 gramm szódabikarbóna jön létre.
A szódabikarbóna bekerül a vérbe, és felveszik azok a szervek, amelyeknek lúgos anyagra van szükségük: a máj, az epe, a hasnyálmirigy és a vékonybél. Amennyiben a gyomor által megtermelt mennyiség nem elég ahhoz, hogy ellensúlyozza a természetellenes életmód és, savasító táplálkozás okozta elsavasodást, akkor a gyomornak több szódabikarbónát kell termelnie, ami viszont sósavtermelést is eredményez. Ezt érezzük gyomorégés formájában.
Forrás: anatur.hu
Üzenet küldése
EgészségCikkek ajánló
EgészségCikkek ajánló